- 25% na vybrané druhy klimatizácií

KLIMATIZÁCIA, CHLADENIE, VETRANIE

Zem - voda

         
        Tepelné čerpadlo typu zem - voda odoberá prírodné teplo z pôdy. Pod zemou je počas celého roka relatívne konštantná teplota. Práve vďaka tomu dosahuje tepelné čerpadlo zem - voda dobré výkonové koeficienty. Majú dlhú životnosť, sú takmer bezúdržbové a využívajú sa primárne pre teplovodné vykurovanie a ohrev teplej vody, prípadne ohrev vody v bazéne. Jeho najväčšou výhodou je predovšetkým lacná prevádzka a v porovnaní s inými zdrojmi vykurovania s ním ušetríte nemalé finančné prostriedky.

 


Princíp tepelného čerpadla         

        V plastovom zemnom kolektore cirkuluje voda ( nemrznúca zmes ), ktorá sa priechodom zemným kolektorom ohrieva o niekoľko stupňov Celsia. Potom putuje do výmenníka tepelného čerpadla (výparníka), ktorý ju ochladí, to znamená odoberie z nej teplo. Tento cyklus sa neustále opakuje.

 

Odoberať nízkopotenciálnu energiu zo zeme môžeme:

  • pomocou horizontálneho plošného kolektoru - Veľkosť pozemku pre zabudovanie zdroja je závislá na výkone tepelného čerpadla a vlastnostiach pôdy. Čím je väčšia jej vlhkosť, tým väčšia je energetiká výdatnosť. Všeobecne sa dá povedať, že na 1kW výkonu tepelného čerpadla potrebujeme cca 30 m2 pozemku

  • vertikálneho vrtu - jeho výhoda spočíva v tom, že nepotrebujete takmer žiadny pozemok, ale vrtné práce z neho robia najnákladnejšiu variantu tepelného čerpadla.Jedná sa o zemný tepelný výmenník v tvaru dvojitého U, ktorý je umiestnený v zemnom vrte. Maximálna hĺbka jedného vrtu je 100m. Pokiaľ je potrebné pre tepelné čerpadlo zabezpečiť viac energie, odoberá sa teplo z viacerých vrtov. Na 1kW výkonu tepelného čerpadla potrebujete cca 12 m vrtu.