Ako funguje ozón

Ako funguje Ozón?
Podobne ako chlór a oxid chloričitý, ozón dezinfikuje oxidáciou. Výsledkom je zníženie populácie patogénov a dezinfikované povrchy. Oxidačná sila ozónu je vyššia ako oxidu chloričitého aj chlóru. Molekula ozónu je veľmi nestabilná a má krátky polčas rozpadu. Preto sa po určitom čase rozpadne na svoju pôvodnú formu O2. V skutočnosti ozón nie je nič viac ako kyslík (O2) s ďalším atómom kyslíka, ktorý vzniká reakciou s ďalšou molekulou kyslíka s elektrickým vysokým nábojom. V prírode sa ozón vytvára niektorými chemickými reakciami. Špeciálna vôňa „čerstvého, čistého jarného dažďa“ je výsledkom ozónu vyprodukovaného v prírode, tak ako aj pomocou generátorov ozónu.
 

Škodlivá oxidácia ozónom?
Pokiaľ ide o účinky oxidácie ozónu, je veľa skutočných faktov a zistení uvedených na rôznych stránkach a v časopisoch, ale bohužiaľ sú publikované aj zavádzajúce a falošné oxidácie spôsobené ozónom pre rôzne materiály. Schopnosť oxidácie materiálov spôsobená generátormi ozónu existuje, ale iba pri použití nevhodnej koncentrácie ozónu (veľmi vysokej) a predĺženej doby trvania. Ozónová kapacita jednotky Mobilsept™ HCG O3 je špeciálne určená na dezinfekčné /dezodoračné/ ošetrenie s automaticky predprogramovaným 27 minútovým prevádzkovým časom. Odporúčané štvrťročné používanie (alebo dokonca mesačne) nepoškodí žiadnu časť interiéru vozidla.
 
Oxidácia
Baktérie sú mikroskopicky malé jednobunkové organizmy, ktoré majú primitívnu štruktúru. Telo baktérií je utesnené membránou s relatívne tuhými bunkami. Ozón interaguje s metabolizmom bakteriálnych buniek tak, že inhibuje a blokuje normálne prostredie enzymatickej riadenej štruktúry. Správna dávka ozónu zničí bunkovú membránu, čo vedie k zničeniu baktérií. Vírusy sú malé, nezávislé častice, zostavené z kryštálov a makromolekúl. Na rozdiel od baktérií sa množia iba v hostiteľskej bunke. V tomto procese sa proteín bielkoviny hostiteľskej bunky zmení na bielkoviny vlastné vírusu. Ozón ničí vírusy dispergáciou cez proteínový obal do jadra nukleovej kyseliny, čo vedie k poškodeniu vírusovej RNA. Vyššia dávka spôsobí, že ozón ničí kapsulu alebo vonkajší proteínový obal oxidáciou, takže sú ovplyvnené štruktúry DNA (kyselina deoxyribonukleová) alebo RNA (kyselina ribonukleová) mikroorganizmu!!! Účinnosť ozónu pod kritickou hodnotou koncentrácie je nízka alebo nulová. Nad touto úrovňou sa zničia všetky patogény. Kritickými hodnotami koncentrácie „prahovej hodnoty“.
 
1-mg/l = 1-PPM