ZEM - VODA

Typ zem-voda  
Tepelné čerpadlo typu zem-voda odoberá prírodné teplo z pôdy. Pod zemou je počas celého roka relatívne konštantná teplota. Práve vďaka tomu dosahuje tepelné čerpadlo zem-voda dobré výkonové koeficienty. Majú dlhú životnosť, sú takmer bezúdržbové a využívajú sa primárne pre teplovodné vykurovanie a ohrev teplej vody, prípadne ohrev vody v bazéne. Jeho najväčšou výhodou je predovšetkým lacná prevádzka a v porovnaní s inými zdrojmi vykurovania s ním ušetríte nemalé finančné prostriedky.
 

Princíp tepelného čerpadla         
V plastovom zemnom kolektore cirkuluje voda (nemrznúca zmes), ktorá sa priechodom zemným kolektorom ohrieva o niekoľko stupňov Celzia. Potom putuje do výmenníka tepelného čerpadla (výparníka), ktorý ju ochladí, to znamená, že odoberie z nej teplo. Tento cyklus sa neustále opakuje.
 
Odoberať nízkopotenciálnu energiu zo zeme môžeme:

  • pomocou horizontálneho plošného kolektoru - veľkosť pozemku pre zabudovanie zdroja je závislá na výkone tepelného čerpadla a vlastnostiach pôdy. Čím je väčšia jej vlhkosť, tým väčšia je energetická výdatnosť. Všeobecne sa dá povedať, že na 1 kW výkonu tepelného čerpadla potrebujeme cca 30 m2 pozemku;
  • pomocou vertikálneho vrtu - jeho výhoda spočíva v tom, že nepotrebujete takmer žiadny pozemok, ale vrtné práce z neho robia najnákladnejšiu variantu tepelného čerpadla. Jedná sa o zemný tepelný výmenník v tvare dvojitého U, ktorý je umiestnený v zemnom vrte. Maximálna hĺbka jedného vrtu je 100 m. Pokiaľ je potrebné pre tepelné čerpadlo zabezpečiť viac energie, odoberá sa teplo z viacerých vrtov. Na 1 kW výkonu tepelného čerpadla potrebujete cca 12 m vrtu.
Banner button
Potrebujete poradiť?
Kontaktujte nás
https://coldservis.sk/formular/kontaktny-formular?id=6